З часом, в силу різних причин, автомобільні номерні знаки можуть стати непридатними для використання: авто може потрапити в ДТП, в результаті якого номерний знак може серйозно деформуватися, погнутися або подряпатися, може зіпсуватися покриття номера, облупитися фарба, сам номер може поржавіти і т. д. У такому випадку автомобільні номерні знаки потрібно відновлювати або проводити реставрацію (залежно від ступеня пошкодження автономерів).
Відновлення та реставрація номерних знаків – процедура досить клопітка. Ремонт номерних знаків ніяк не поверне автономер до його початкового вигляду. Справа в тому, що автомобільні номери мають відповідати чинним держстандартам, де вказано, що номерні знаки повинні мати голограми і світловідбиваючу плівку. Реставрація номерних знаків не може гарантувати відновлення голограм і світловідбиваючої плівки – вони однозначно будуть з дефектами. З цієї ж причини не рекомендоване фарбування номерних знаків. Так само не рекомендується фарбування іржавих номерних знаків, так як така реставрація врятує номери від повторного ржавіння максимум на півроку.
Виходячи з вищевикладеної інформації, зробити ремонт номерних знаків максимально якісно – це «ювелірна робота», що забирає багато часу, і як наслідок грошей.
Найпростіший вихід – виготовити дублікати номерів замість відновлення номерних знаків. Дублікати номерів виготовляються в найкоротші терміни, на новій пластині і будуть відповідати всім вимогам діючих гостів в Україні – мати необхідні голограми, світловідбиваючу плівку, фірмове гравіювання сертифікованого заводу-виробника.
З 1 березня 2011 офіційно вступили в дію нові зміни до ГОСТ з виготовлення автомобільних номерних знаків. Відтепер введена нова вертикальна голограма УКРАЇНА / UKRAINE. Відповідно, автомобілі, зареєстровані з 1 березня 2011 року отримують номерні знаки нового зразка. При втраті, крадіжці, пошкодженні такого номерного знака необхідно замовляти дублікат номерних знаків з новою голограмою, будь-які інші номери будуть вважатися не відповідними вимогам, що загрожує адміністративними штрафами і проблемами з подальшою експлуатацією автомобіля.
Для відновлення номерних знаків потрібні такі документи:
- копія техпаспорта;
- копії паспорта або права;
- якщо авто оформлено на організацію – копію свідоцтва про реєстрацію юридичної особи та довіреність на видачу автомобільних номерів;
- якщо загублено 2 номери додатково Висновок спецiалiста.
Державна реєстрація транспортного засобу (постановка на облік) здійснюється департаментом Державтоінспекції – Міжрайонним реєстраційно-екзаменаційним відділом (МРЕВ). Ця процедура проводиться за місцем реєстрації (прописки) власника (покупця) транспортного засобу.
Для того, щоб поставити транспортний засіб на облік, фізичній особі-покупцю необхідно мати при собі такі документи:
- документ, який підтверджує купівлю транспортного засобу (довідка-рахунок з відповідними позначками);
- старий техпаспорт;
- виписка про зняття з обліку транспортного засобу (облікова картка) з відповідними позначками;
- ідентифікаційний код та паспорт громадянина України;
- транзитні (червоні) номерні знаки, які були видані при виписці довідки-рахунку або при знятті автомобіля з обліку.
Процедура державної реєстрації транспортного засобу передбачає:
- подачу заяви встановленого зразка про постановку транспортного засобу на облік;
- оплату обов’язкових платежів;
- звірку номерних агрегатів (якщо у авто нове – проходити перевірку номерних агрегатів не потрібно). Якщо у експерта не виникло зауважень, необхідно з квитанціями про оплату послуг експерта пройти до вікна поста технічного контролю і забрати акт технічного огляду та звірки номерних агрегатів;
Потім власник (покупець) автомобіля повинен надати у вікно реєстрації квитанції про сплату всіх необхідних платежів, оригінал документа, який підтверджує факт придбання транспортного засобу, транзитні номерні знаки, старий техпаспорт, виписку про зняття з обліку транспортного засобу (облікова картка) та громадянський паспорт.
Після постановки транспортного засобу на облік власнику авто видається новий техпаспорт та державні номерні знаки.
З 3 грудня 2012 був скасований 3% пенсійний збір при повторній перереєстрації (постановки на облік) автомобіля (Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування при відчуженні транспортних засобів» № 5413-17 від 02.10.2012 р.).
При першій реєстрації автомобіля в Україні цей закон не скасовує сплату податку.
За законом України заборонено реєструвати:
- автомобілі з правим розташуванням керма;
- саморобні транспортні засоби, зібрані без дотримання Закону України «Про дорожній рух»;
- автомобілі зі знищеними або підробленими номерами агрегатів (двигуна і кузова);
- нерозмитнені автомобілі;
- автомобілі з внесеними в їх конструкцію змінами, не передбаченими заводом-виробником.
Також слід пам'ятати, що термін дії транзитних (червоних) номерних знаків – 3 місяці, тобто протягом трьох місяців ви можете їздити на своєму авто з такими номерами, після чого ви зобов’язані зареєструвати авто. Якщо транзитні номери будуть прострочені – сплачується штраф.
ЮРИДИЧНА ОСОБА
Для юридичної особи:
- документ, який підтверджує купівлю автомобіля (довідка-рахунок з відповідними позначками або нотаріальний договір купівлі-продажу);
- транзитні (червоні) номерні знаки, які були видані при виписці довідки-рахунку або при знятті автомобіля з обліку;
- старий техпаспорт;
- виписку про зняття автомобіля з обліку (облікова картка);
- заяву про взяття автомобіля на облік, затверджене в Управлінні ДАІ за місцем реєстрації автогосподарства;
- код автогосподарства (при відсутності потрібно зареєструвати);
- свідоцтво про державну реєстрацію підприємства;
- копія статуту підприємства, засвідчена його печаткою;
- наказ (або довіреність) на постановку транспортного засобу на облік, де зазначена довірена особа, яка уповноважена поставити автомобіль на облік;
- паспорт та ідентифікаційний код довіреної особи.
Для юридичної особи слід заздалегідь отримати рахунки для сплати послуг МРЕВ в Головному управлінні ДАІ міста/ області. Також необхідно взяти реквізити для сплати послуг експерта в Головному управлінні МВС міста/ області. Після цього провести оплату зазначених платежів і 3% до пенсійного фонду від вартості в акті оцінки. Оплата всіх платежів здійснюється тільки з поточного рахунку підприємства за безготівковим розрахунком. У МРЕВ, в якому автомобіль буде ставитися на облік, в реєстраційному вікні необхідно отримати форму заяви про взяття автомобіля на облік для юридичних осіб. Це потрібно зробити заздалегідь, тому що на заяві ставиться печатка підприємства.
За необхідності, потрібно зареєструвати автогосподарство. Для цього слід звернеться в ДАІ. Документи, необхідні для автогосподарства (копії, завірені печаткою та підписом керівника юридичної особи):
- свідоцтво про державну реєстрацію підприємства;
- довідка про взяття на облік у податкових органах (4-ОПП);
- довідка з єдиного державного реєстру підприємств і організацій України;
- статут юридичної особи;
- свідоцтво платника ПДВ/ єдиного податку.
Потім треба подати заяву до МРЕВ про постановку транспортного засобу на облік. Разом із заявою надаються копії техпаспорта на автомобіль, транзитні номерні знаки, паспорт та ідентифікаційний код довіреної особи.
Також надаються оригінали наказу/ довіреності про постановку автомобіля на облік із зазначенням уповноваженої довіреної особи та довідка про присвоєння коду автогосподарства.
Процедура постановки транспортного засобу на облік в МРЕВ передбачає огляд автомобіля експертом на відповідність номерних агрегатів (якщо авто нове – проходити перевірку номерних агрегатів непотрібно). Після огляду автомобіля і надання платіжних документів, що підтверджують оплату послуг експерта, у вікні посту технічного контролю потрібно забрати акт технічного огляду та звірки номерних агрегатів. Беремо акт огляду криміналіста, платіжні документи, що підтверджують оплату обов'язкових платежів, транзитні номери, техпаспорт і облікову картку, наказ, копії паспорта та коду довіреної особи. Здаємо все в віконце реєстрації.
З вересня 2011 року набрав чинності закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплат страхового відшкодування», відповідно до якого спростилася система оформлення ДТП – тепер лише треба заповнити Європротокол.
Європротокол – це спеціальний бланк уніфікованого зразка, який заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці події. Документ складається з трьох аркушів: оригінал, копія та Інструкції щодо заповнення.
Згідно з нововведеннями, учасники дорожньо-транспортних пригод отримають право самостійно оформляти матеріали ДТП без участі співробітників ДАІ. Якщо у ДТП брало участь більше одного транспортного засобу, Європротокол підписується окремо з кожним учасником ДТП.
Оформлення ДТП без участі співробітників міліції, шляхом складання Повідомлення, можливе лише за умови одночасного виконання наступних вимог:
- відсутність травмованих (загиблих) людей в результаті ДТП;
- згода водіїв транспортних засобів щодо обставин ДТП;
- відсутність у водіїв транспортних засобів-учасників ДТП ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
- наявність у водіїв транспортних засобів чинних полісів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
- розмір шкоди, заподіяної майну потерпілих, не перевищує максимальних розмірів, затверджених Уповноваженим органом.
У разі нневиконання однієї з наведених умов, виклик співробітників міліції для оформлення ДТП є обов’язковим.
Після спільного заповнення та підписання Європротоколу, водії можуть залишити місце ДТП і звільняються від обов'язку інформувати про нього ДАІ. Натомість учасники ДТП повинні не пізніше трьох робочих днів з дати інциденту звернутися зі своїм примірником заповненого Європротоколу до страховика, з яким укладали договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності. За новими правилами, весь процес врегулювання не повинен перевищувати 90 днів з моменту звернення страхувальника з заявою про виплату до страховика. Страхова компенсація виплачується не пізніше ніж через 15 днів з моменту узгодження страховиком з потерпілим її розміру.
Скористатися Європротоколом можна в тому випадку, якщо:
- в результаті ДТП немає травмованих або загиблих;
- жоден з учасників ДТП не перебуває під впливом алкогольних, наркотичних чи лікарських препаратів;
- ДТП сталося за участю транспортних засобів, забезпечених полісами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, укладеними не раніше 19 вересня 2011 року;
- водії обох транспортних засобів прийшли до згоди щодо обставин ДТП.
Якщо хоч одна з цих умов не буде дотримана, учасники ДТП мають право викликати представників ДАІ и оформляти ДТП за звичною процедурою.
Відповідно до закону, бланк Європротоколу страхувальник безкоштовно отримує у свого страховика при укладанні договору страхування відповідальності автовласника. Якщо страхувальник використовує свій бланк, то він у будь-який момент зможе безкоштовно отримати його повторно в офісі своєї страхової компанії.
Найчастіше зміна прізвища відбувається при вступі у шлюб.
Для заміни посвідчення водія необхідно звернутись до підрозділу МРЕВ та надати наступні документи:
1. Медичну довідку встановленого зразка
2. Свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану (1 копію завірену нотаріально)
3. Картку водія
4. Паспорт громадянина України
5. Ідентифікаційний номер
6. Закордонний паспорт (при наявності)
7. Фотокартки 3х4 - 2 шт.
8.Посвідчення водія, що підлягає заміні
Для внесення змін до свідоцтва про реєстрацію необхідно:
1. Свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану ( 1 копію завірену нотаріально)
2. Паспорт громадянина України
3. Ідентифікаційний номер
4. Надати для огляду транспортний засіб
5. Свідоцтво про реєстрацію, що підлягає заміні
Вартість послуг – уточнюйте у підрозділі МРЕВ
Якщо ви продавець, то ціна, вказана у довідці рахунку буде впливати:
- По-перше, якщо це продаж вантажного автомобіля, продаж сільськогосподарської техніки або другий і більше продаж легкового автомобіля у поточному році. Тоді доведеться сплатити 5% податку від вартості, вказаної у довідці-рахунку.
- По-друге, якщо ви держслужбовець, тоді згідно з п. 179.11 ст. 179 Податкового кодексу держслужбовці подають податкову декларацію, в якій зазначаються відомості про доходи, майновий стан, витрати і т.д. То в цій податковій декларації і вказується ціна продажу транспортного засобу.
Якщо ви покупець, то довідка-рахунок лише підтверджує факт купівлі транспортного засобу, а, так як з 1 січня 2013 року 3%-й збір на обов’язкове пенсійне страхування при реєстрації транспортного засобу відмінили , то вартість, яка вказана у довідці-рахунку ні на що не впливає.
Якщо автомобіль не знімається з обліку, то з документів, які подаються до органів МРЕВ при реєстрації залишається довідка-рахунок, свідоцтво про реєстрацію ТЗ, паспорт громадянина України та ідентифікаційний код.
Тобто, з пакету документів вилучаються транзитні номери і облікова картка.
Цей державний реєстр (ДРОРМ) існує для того, щоб накладати обмеження на продаж чи будь-яке іншу зміну власника рухомого майна (транспортного засобу). Наприклад, при покупці автомобіля в кредит, інформація про авто, як про заставу, вноситься до даного реєстру нотаріусом. Це робиться для того, щоб позичальник не зміг продати автомобіль без відома банку. Інший приклад, якщо на автомобіль накладено арешт за рішенням суду, заборона на його відчуження (продаж) вноситься до даного реєстру виконавчою службою. Існує ще цілий ряд ситуацій, при яких може встановлюватися заборона на продаж автомобіля.
Відповідно, в момент оформлення купівлі-продажу транспортного засобу (видачі довідки-рахунку), важливо знати, чи не накладена заборона на реалізацію даного транспортного засобу. Саме для цього і видається витяг з державного реєстру обтяжень рухомого майна.
За Наказом Міністерства внутрішніх справ №809 затверджено зміни до Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них.
Зокрема, реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортного засобу може здійснюватися у будь-якому реєстраційному органі (МРЕВ) незалежно від місця реєстрації (проживання) автовласника.
Законом передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне проходження обов'язкового технічного контролю: штраф від 340 до 425 гривень.
Якщо при повторному зупиненні інспектором ДАІ у водія не буде протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу, то йому загрожує позбавлення водійського посвідчення строком строком від 3 до 6 місяців
Якщо одна людина вказана у довіреності, то вона може лише зняти з обліку або продати транспортний засіб третій особі – на себе людина, яка одна вказана у довіреності авто не може переоформити.
У цьому випадку, краще за все, щоб власник приїхав в Україну і продав транспортний засіб, але іноді вчиняють за такою схемою – продають транспортний засіб дружині або чоловіку (іншій особі) і вписують себе у свідоцтво про реєстрацію ТЗ.
Ще один варіант – якщо довіреність з правом передоручення, то можна передоручити авто третій особі і потім купити авто.